PORADNIK KREDYTOWY

 
 

Jak banki akceptują dochód z działalności gospodarczej w realiach Polskiego Ładu?

Banki po wprowadzeniu Polskiego Ładu lekko zaostrzyły kryteria przyjmowania dochodu z działalności gospodarczej. Głównym elementem który uległ zmianie jest akceptowana długość prowadzenia działalności, 

Jak banki akceptują dochód z działalności gospodarczej w realiach Polskiego Ładu?

Obecnie przy wprowadzeniu Polskiego Ładu wszystkie banki przyjmują dochód z działalności gospodarczej do wyliczania zdolności kredytowej.
Oczywiście są pewne kryteria na które musimy zwrócić uwagę.

Pierwszym kluczowym elementem jest branża w której jest prowadzona działalność gospodarcza, Część branż może być bardziej dokładnie sprawdzana przez dział analiz w bankach ale na ten moment nie ma ograniczeń, że danej branży nie kredytujemy.

Drugim elementem i chyba najważniejszym jest długość prowadzenia działalności gospodarczej, na rynku zostało tylko kilka banków które zaakceptują nam okres prowadzenia działalności 12 miesięczny. Większość banków wymaga 24 miesięcy. Jeżeli prowadzisz działalność 12 miesięcy musisz bardziej uważnie dobierać banki w których złożysz wnioski kredytowe. Oczywiście są pewne wyjątki takie jak B2B gdzie wystarczy nawet 3 miesiące jeżeli jest to kontynuacje zatrudnienia z umowy o pracę nawet z inną firmą.

Trzecim z elementów  jest liczenie dochodu z działalności gospodarczej, Forma rozliczania się się z Urzędem Skarbowym ma kluczowe znaczenie, Książka Przychodów i Rozchodów, Ryczałt czy karta podatkowe. Każdy z tych form jest akceptowana przez banki ale w każdej inaczej jest wyliczany dochód który może być przyjęty do analizy.

Nawet przy Książce przychodów i Rozchodów banki potrafią inaczej wyliczyć zdolność, jedne opierają się tylko na PIT inne liczą średnią z ostatnich 12miesięcy, a inne średnią z 24 miesięcy. Tak samo jest przy ryczałcie gdzie oprócz okresu z jakiego jest przyjmowany przychód np. znaczenie ma stawka ryczałtu. Dlatego warto weryfikować zdolność w rożnych bankach, gdyż różnice w jej wysokości mogą być znaczące.

Biorąc pod uwagę spore różnice w podejściu do liczenia zdolności kredytowej przez banki w przypadku działalności gospodarczej i możliwość zmiany podejścia do różnych branż na pewno trzeba zasięgnąć konsultacji z doświadczonym Ekspertem Kredytowym.


KALKULATOR NAJNIŻSZEJ RATY KREDYTU

OBLICZYMY TWOJĄ ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ - Skontaktuj się z nami

SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY - Skontaktuj się z nami

Sprawdzony Kredyt

« POWRÓT

KONTAKT

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez właściciela strony sprawdzonykredyt.pl - wyłącznie do celów doradczych
Pełna treść klauzuli.
Masz pytania? Zadzwoń:
+48 607 97 98 87

Sprawdzony Kredyt

Do góry