PORADNIK KREDYTOWY

 
 

Marża kredytowa w Kredycie Hipotecznym.

Co to jest marża kredytowa?

Jest to stały składnik oprocentowania bankowego.  Wysokość marży to zysk dla banku, czyli tyle bank teoretycznie zarabia na moim kredycie.

Na oprocentowanie kredytu, oprócz marży bankowej, składa się także stawka referencyjna. Ona jest już zmienna i zależna od np. WIBOR, EURIBOR, LIBOR.
Jest to stawka ustalana przez rynek ale w głównej mierze jest ona zależna od wysokości stóp procentowych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze marży kredytowej?

Oczywiście najważniejsza jest jej wysokość. Na pewno trzeba sprawdzić, czy obowiązuje w całym okresie kredytowania i co trzeba  zrobić, żeby obowiązywała ona przez cały okres kredytowania. Często w banku można otrzymać niższą marżę, ale trzeba spełnić dodatkowe warunki, np. wpływ wynagrodzenia na konto,  transakcje kartą płatniczą na określoną wysokość lub zakup dodatkowego ubezpieczenia. Bank wykorzystuje wiele pomysłów, aby trwalej związać ze sobą klienta.

Częstą praktyką jest pokazywanie marży bankowej z małym dopiskiem „od”. W materiałach reklamowych jest pokazana najniższa wartość marży, ale najpierw bank weryfikuje naszą wiarygodność kredytową i dopiero wtedy proponuje nam określoną marżę.  

Jakie są najniższe marże kredytowe?

Marże w kredycie hipotecznym zaczynają się od 1,35% ale bardzo wiele czynników ma wpływ na jej wysokość.

Jeżeli chcesz wiedzieć jaka marża bankowa jest najniższa w Twojej sytuacji, napisz do Nas.

Stałe czy zmienne oprocentowanie kredytu?

Obecnie banki są zachęcane przez Nadzór Bankowy aby proponować klientom kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniem.
Jak zawsze jest kilka haczyków.
Na początku stałe oprocentowanie jest wyższe niż to które byśmy otrzymali w zmiennej wersji.
Dodatkowo oprocentowanie jest stałe ale tylko przez kilka lat, po tym okresie bank proponuje nową wysokość stałego oprocentowania lub przejście na oprocentowanie zmienne.

Wybierając taki kredyt trzeba założyć, że w terminie kilku lat nastąpi znaczna podwyżka stóp procentowych w Polsce, czyli musiałaby nastąpić znaczna inflacja lub boom gospodarczy, które wymusiłyby  konieczność „schładzania” akcji kredytowych. Scenariuszy ekonomicznych można by było opisać wiele np. rozpad strefy EURO.
Decyzja zawsze zależy do Ciebie ale według mojego doświadczenia oferty kredytowe ze stały oprocentowaniem są bardziej korzystne dla  banku niż dla klienta.

Cross Sell – co to jest i dlaczego trzeba na niego zwracać uwagę?

Marża kredytowa jest ważnym elementem kredytu hipotecznego, ale nie jedynym.  Obecnie większość ofert kredytu hipotecznego zawiera tzw. produkty dodatkowe.
Banki mówią, że nie zarabiają na samej marży kredytowej przy kredycie hipotecznym, dlatego stosują Cross Sell, czyli wykupienie dodatkowych produktów, takich jak:

- ubezpieczenia na życie
- ubezpieczenia na wypadek pobytu w szpitalu
- ubezpieczenia na wypadek utraty pracy
- opłaty za karty i konta (zdarzają się konta  z miesięczną opłatą za prowadzenie nawet 25 zł.)

Wybierając kredyt zawsze trzeba przeprowadzić szczegółowe porównanie, gdyż marża banku jest jednym z wielu czynników determinujących cenę kredytu hipotecznego.

« POWRÓT

KONTAKT

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez właściciela strony sprawdzonykredyt.pl - wyłącznie do celów doradczych
Pełna treść klauzuli.
Masz pytania? Zadzwoń:
+48 607 97 98 87

Sprawdzony Kredyt

Do góry